top of page
Zuzana Bukovčanová

Squid game a korejské hry

Pojďme si představit některé z tradičních korejských her, které se staly inspirací pro oblíbenou sérii "Squid Game". V seriálu jich byla celá řada. Snad nejznámější z nich je "Červená, zelená" s pro seriál charakteristickou panenkou nebo například hra, při níž potrápíte svou zručnost i trpělivost při zápolení s oblíbenou korejskou cukrovinkou - dalgona.



Hra na Oliheň - Červená, zelená

Tato hra je známá prakticky po celém světě, jen se můžete setkat s jejími různými názvy jako právě "Červená, zelená". U nás jste se s ní mohli setkat v dětství pod názvem "Cukr-káva-limonáda". Hra je oblíbená zejména u dětí - v Koreji se hrávala v 70. a 80. letech.


Hra není nijak složitá a její pravidla jsou snadná a srozumitelná. Vždy je jeden hráč, který stojí zády k ostatním a odříkává říkanku - nám známá česká verze "Cukr-káva-limonáda-čaj-rum-bum". Ostatní hráči mají za úkol se k němu přiblížit tak, aby nebyli přistiženi při pohybu. Pohyb znamená pro hráče jeho vyřazení. Nevýhodou pro hráče je odlišná rychlost vyslovení říkanky a nepravidelnost, za kterou se může odříkávač otáčet - on sám si totiž může zvolit, kdy se otočí.


V seriálu Squid game se touto hrou inspirovali, jen pro své účely malinko pozměnili její pravidla, které byly pro eliminované hráče trochu víc drastické, oproti klasické dětské verzi. Ponechán však zůstal původní název hry - " 무궁화 꽃이 피었 습니다 neboli mugunghwa kkochi piot seumnida ", který také hráč (v seriálu panenka) odříkává během hry. V překladu název znamená "The Mugunghwa Flower is blooming" (Mugunghwa - korejský ibišek). S každým dalším kolem se tempo zrychluje, což dává hráčům určitou výhodu, jelikož mohou předem odhadnout, kdy mají zastavit.



Zatímco klasická "Hra na oliheň", podle níž byl seriál pojmenován, je unikátní a nesetkáte se s ní nikde jinde než v Koreji. Vznik hry je datován přibližně v 70. a 80. letech během poválečné éry Jižní Koreje, jelikož záznamy o ní z předválečného období nejsou známy. V dnešní době jde spíše o opomíjenou, zapomenutou hru, což se možná díky seriálu změní.


Hra se hraje na pískovém hřišti, do kterého se nakreslí plán hry poskládaný z geometrických tvarů kruh-trojúhelník-čtverec. Hráči se rozdělí na dva týmy. První jsou útočníci, kteří mají zpočátku nevýhodu - skákání pouze na jedné noze, dokud se jim nepodaří povýšit, aby mohly běhat bez omezení po obou nohách a dostat se do "domečku" (čtvercové pole). Zatímco druhý tým obránců má za cíl útočníky zastavit a vytlačit je ven z herního pole, pokud se jim to podaří - vyhrávají.


Ddakji "딱지"

Jako první jsme v seriálu mohli vidět hru zvanou "Ddakji" (s origami skládačkami) nebo pro nás známější "Pog" (s žetony). Hráč má za cíl otočit hodem protivníkovu skládačku. V případě, že se mu to podaří, znamená to pro něj výhru. V seriálu hráč dostal za každý neúspěšný pokus facku a úspěch/výhra pro něj znamenala pozvánku/vstupenku do hry.



Ppogi "뽑기"

V Koreji se můžete setkat s pochoutkou "Dalgona - 달고나". Jde o velmi sladkou cukrovinku, která se vyrábí ze směsi rozpuštěného cukru a špetky jedlé sody. Dá se koupit u pouličních prodejců jako kulatá lízátka s obtisknutým tvarem, který se můžete pokusit dostat ven. Tvary jsou různé od těch snazších jako je trojúhelník až po ty náročné například deštník. Tato hra dostala název "Ppogi".



Podstata hry spočívá v tom, že hráč má za úkol vyjmout obtisknutý tvar bez sebemenšího porušení. Úkol to není vůbec jednoduchý a i tvary, které se na první pohled zdají jako snadné, mohou být zrádné. Lízátka jsou totiž hodně křehká a lehce se zlomí, stačí malá chyba.

Aby toho nebylo málo, tak má hra také omezený časový limit 10 minut, během něhož musí hráč tvar vyjmout. K dispozici má i tenkou jehlu. V seriálu byly k vidění nejrůznější způsoby, jak dostat bez poškození tvar ven. Některé byly úspěšné, jiné méně. Tato hra může také posloužit k posílení Vaší trpělivosti.


Gonggi "공기"

Jde o tradiční hru, která se nejčastěji hraje s pěti různobarevnými kamínky. V Koreji je populární, ale jinde ve světě není moc známá. Dříve se hrála s malými kamínky a postupem času se začaly používat malé, barevné plastové symboly, jako ty v seriálu.



Hra se hraje na celkem pět kol se stoupající obtížností. V první úrovni jsou kameny rozloženy na zemi a hráč jeden z nich vyhodí do vzduchu, přičemž ostatní sbírá a ten jeden vyhozený musí chytit. Pokud je úspěšný, tak pokračuje dál. V dalších úrovních opět vyhazuje jeden kamínek, ale tentokrát sbírá po dvou, pak po třech a nakonec po čtyřech kamíncích. V poslední páté úrovni hráč kamínky vyhazuje a chytá na hřbet ruky. Následuje poslední krok, který je zvlášť záludný, jelikož musí všechny kamínky vyhodit a rychle je ve vzduchu chytit. Tato hra trénuje zručnost a přesnost. V případě, že hráč neuspěje v kterékoli fázi, začíná znovu.


Zdroje: Asianstyle, 90DayKorean, Kocis.go.kr

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page